Artykuły ze źródła: Patrycja Sikora

Piotr Kalisz
Gospodarka

Główny ekonomista Citi Handlowego: polska gospodarka weszła w 2022 rok rozpędzona, nawet przy mocnym tąpnięciu wzrost PKB dość solidny

Polska gospodarka weszła w nowy rok bardzo rozpędzona i nawet, jeżeli w kolejnych miesiącach zobaczymy mocne tąpnięcie aktywności ekonomicznej, to wzrost PKB w całym 2022 r. będzie solidny, zgodny z długoterminowym trendem – ocenia główny ekonomista Citi Handlowego, Piotr Kalisz. Ekonomista prognozuje, że polska gospodarka urośnie w br. o 3,6 proc. Zaznacza jednak, że nie można wykluczyć mocniejszego wzrostu, choć niepewność jest bardzo duża.

CZYTAJ WIĘCEJ
Agata Filipowicz-Rybicka
Gospodarka

Główna ekonomistka Alior Banku wskazuje największe zagrożenia dla polskiej gospodarki w związku z agresją Rosji na Ukrainę

Budowanie scenariuszy makroekonomicznych dla polskiej gospodarki w tak niepewnym kontekście, jakim jest trwająca agresja militarna Rosji na Ukrainę jest ryzykowne; skala korekt prognoz będzie zależna od dalszego rozwoju sytuacji – ocenia główna ekonomistka Alior Banku Agata Filipowicz-Rybicka. Obecnie wydaje się, że najistotniejszym czynnikiem jest kwestia cen i ciągłości dostaw węglowodorów oraz ryzyk inflacyjnych z tym związanych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jakub Borowski
Gospodarka

Główny ekonomista Credit Agricole: RPP najprawdopodobniej utrzyma status quo w polityce pieniężnej w najbliższych kwartałach

Brak istotnych zmian w strukturze inflacji w Polsce, mniej korzystne perspektywy wzrostu gospodarczego oraz interpretacja celu inflacyjnego przez prezesa NBP skłaniają do oceny, że RPP nie zdecyduje się na zacieśnianie polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach – ocenia główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski. Dodaje jednak, że ryzyko szybszych podwyżek stóp proc. jest znaczące.

CZYTAJ WIĘCEJ
Piotr Bielski
Artykuły | Gospodarka

Piotr Bielski z Santander Bank Polska: inflacja przekroczy 6 proc. w I kw. 2022 r.

Publikowane w ostatnim czasie krajowe dane nie zmieniają znacząco scenariusza makroekonomicznego, polska gospodarka znajduje się w stabilnym trendzie obudowy – ocenia dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska, Piotr Bielski. Jego zdaniem, szczyt inflacji w Polsce wciąż nie został osiągnięty – na początku 2022 r. inflacja CPI może przekroczyć poziom 6 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ernest Pytlarczyk
Firma | Gospodarka

Główny ekonomista Banku Pekao: toczenie makro sprzyja przedsiębiorcom, inwestycje w 2021 r. mogą wzrosnąć w dwucyfrowym tempie

Mocny popyt z zagranicy, wysoka inflacja, rosnące marże i słaby PLN sprawiają, że beneficjentami ostatniego okresu ożywienia są przede wszystkim przedsiębiorcy – ocenia główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Optymizm w biznesie powrócił i inwestycje, których w ostatnich latach w polskiej gospodarce bardzo brakowało, w 2021 r. mogą wzrosnąć w dwucyfrowym tempie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marta Petka-Zagajewska
Gospodarka

Marta Petka-Zagajewska z PKO BP: podwyższona inflacja wyzwaniem dla polskiej gospodarki

Podwyższona inflacja będzie stanowić wyzwanie dla polskiej gospodarki nie tylko w najbliższych latach, ale i w dłuższej perspektywie – ocenia kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Średniookresowo trendy inflacyjne będą napędzane m. in. przez inwestycje związane z transformacją energetyczną i kosztową stronę rynku pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Tadeusz Kościński
Gospodarka

Minister finansów: wzrost gospodarczy Polski w 2021 roku może zbliżyć się do 5 proc.; po czerwcu w budżecie nadwyżka

Wzrost gospodarczy Polski w 2021 r. może zbliżyć się do 5 proc., ale resort finansów pozostaje konserwatywny w swoich prognozach – powiedział PAP Biznes minister finansów Tadeusz Kościński. Podkreślił, że w budżecie są zabezpieczone środki na wypadek kolejnej fali pandemii. Dodał, że wykonanie budżetu po czerwcu może być zbliżone do tego po maju, kiedy to w odnotowano nadwyżkę w wysokości 9,4 mld zł.

CZYTAJ WIĘCEJ
Paweł Durjasz
Gospodarka

Główny ekonomista PZU: mocny I kwartał skłania do rewizji w górę prognoz wzrostu PKB w całym 2021 r.

Lepsze od oczekiwań dane za I kw. skłaniają do rewizji prognoz wzrostu PKB Polski, który w całym 2021 r. może wynieść ok. 4,5 proc. – ocenia główny ekonomista PZU Paweł Durjasz. Jego zdaniem, inflacja CPI utrzyma się powyżej 4 proc. do końca roku i jeśli na początku 2022 r. wskaźnik nie będzie rokował powrotu w granice dopuszczalnych odchyleń od celu, ryzyko podwyżek stóp przed końcem przyszłego roku wzrośnie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mężczyzna przy komputerze patrzący na wykres gospodarczy z prognozami na 2021 rok
Gospodarka

W 2021 roku szansa na mocne ożywienie gospodarcze? Szczepionkowy wyścig z czasem trwa

Rok 2021 przyniesie odbudowę wzrostu gospodarczego w Polsce, choć jej przebieg obarczony jest podwyższoną niepewnością ze względu na trwającą pandemię – oceniają ekonomiści. Część z nich wskazuje, że PKB w przyszłym roku może wzrosnąć o ponad 5 proc. Ekonomiści są zgodni, że dla scenariuszy makroekonomicznych na przyszły rok głównymi ryzykami pozostają rozwój epidemii i szybkość wdrażania szczepień.

CZYTAJ WIĘCEJ
Michał Dybuła
Gospodarka

Główny ekonomista BNP Paribas BP: jesienne restrykcje mniej dotkliwe, ale covidowy rollercoaster zwiększa niepewność

Restrykcje wprowadzone w kraju jesienią nie powinny mieć tak dużego przełożenia na spadek PKB Polski jak wiosenny lockdown; w odróżnieniu od II kw. sytuacja w przemyśle jest obecnie względnie dobra – ocenia główny ekonomista BNP Paribas BP Michał Dybuła. Jego zdaniem, „covidowy rollercoaster”, czyli niepewność związana z rozwojem epidemii, znacząco wpływa jednak na średnioterminowe perspektywy gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Jakub Borowski
Gospodarka

Główny ekonomista Credit Agricole: możliwy silny wzrost liczby osób objętych kwarantanną istotnym czynnikiem ryzyka dla polskiej gospodarki

Istotnym czynnikiem ryzyka dla sytuacji gospodarczej w Polsce jest możliwy silny wzrost liczby osób objętych kwarantanną, co negatywnie odbije się na nastrojach i konsumpcji – powiedział Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Bank prognozuje spadek polskiego PKB w 2020 r. o 2,8 proc. i chce utrzymać tę prognozę, dopóki nie pojawią się wyraźne sygnały wskazujące na znaczące zwiększenia obostrzeń.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rafał Benecki
Gospodarka

Główny ekonomista ING Banku Śląskiego: kontynuacja odbicia koniunktury gospodarczej w kształcie V będzie trudna

Po dynamicznym odbiciu koniunktury w maju i czerwcu, kontynuacja ożywienia w kształcie litery V będzie trudna – ocenia główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki. Gdy przestanie działać odroczony popyt, skłonność gospodarstw domowych do wydawania może być dużo niższa niż przed pandemią. Ryzyko dla PKB stanowi też mocne hamowanie inwestycji prywatnych i kolejne fale epidemii.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ernest Pytlarczyk
Gospodarka

Główny ekonomista Banku Pekao: ożywienie gospodarki to mozolny marsz, do końca roku nie uda się odrobić strat

Z każdym miesiącem dane z polskiej gospodarki będą coraz lepsze, ale ożywienie przy takim kryzysie, to „mozolny marsz” i na koniec roku nie uda się odrobić strat – ocenia główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Jego zdaniem, nawet jeśli pojawi się druga fala epidemii i ponowny lockdown, będzie on mniej restrykcyjny niż ten, z którym mieliśmy do czynienia w kwietniu.

CZYTAJ WIĘCEJ
Paweł Nierada
Z rynku finansowego

Wiceprezes BGK: planujemy trzecią emisję obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19; średnio dwie emisje w miesiącu

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje w tym tygodniu trzecią emisję obligacji na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, chce przeprowadzać średnio dwie emisje w miesiącu na kwotę kilku mld zł lub więcej – poinformował wiceprezes BGK Paweł Nierada. Bank analizuje możliwość rozszerzenia rodzaju oferowanych papierów, będą to raczej obligacje średnio- i długoterminowe.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1